To jest stara wersja strony!


Opis

Tomasz Gryzio tomasz.gryzio@gmail.com Wiki_GWP

Spotkania

20090319

20090305

  • zidentyfikować funkcje rozw. typu groupware, ew. wykaz istniejących rozwiązań http://www.dotproject.net/
  • pogrupowac istniejące pluginy zgodnie z w.w.
  • testy + ewaluacja
  • wnioski: czego użyć, co poprawić, czego brakuje

Pierwsze spotaknie uzgadniajace temat i w razie zaakceptowania zakres prac.

How Dokuwiki can be used as a groupware solution for team and project management, communication and development?:

identify common functionalities in other systems, methods review basic DokuWiki funcs identify problem areas in the above, e.g.: scheduling, task management meeting and communication automatic wiki metastructure, annotation biblio, references

Projekt

Narzędzia współpracy grupowej

Wprowadzanie do pojęcia Współpracy grupowej

Pojęcie pracy grupowej to pojęcie przywoływane w w branży informatycznej od kilkunastu lat. Mimo długiej historii, jej zdefiniowanie nadal sprawia trudności.

Zgodnie z prognozami firmy analitycznej IDC przedstawionymi w raporcie Integmted Cotlaboraiwe Enviroments Forecastand Ariafysis w Europie Zachodniej liczba nowych użytkowników zintegrowanych narzędzi do współpracy i pracy grupowej w latach 2000-2006 wzrosła o prawie 10% i będzie wynosić około 100 mln ludzi. Zgodnie z intuicją definicja systemu komputerowego używanego przez tak wielką ilość ludzi rozmywa się w zależności od tego kto i dlaczego opracowuje definicję – podobna sytuacja ma się ze zdefiniowaniem pojęcia baza danych, także mimo takiego rozpowszechnienia pracy grupowej i narzędzi ją wspomagających, wciąż nie ma zgody co do definicji samego pojęcia.

Identyfikacja podstawowych funkcjonalności systemów współpracy grupowej

Wprowadzanie – Identyfikacja potrzeb użytkownika

Pierwsze systemy, protoplaści systemów, które dzisiaj intuicyjnie nazywamy systemami współpracy grupowej zaczęły powstawać w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jeden z pierwszych produktów o nazwie PLATO Group Notes pozwalał m.in. na tworzenie prywatnych dokumentów, organizowanie ich wg tematu, opracowywanie anonimowych notatek, tworzenie łączy pomiędzy dodawanymi dokumentami, a także oznaczanie listy osób, które mogą mieć do nich dostęp. W ciągu kolejnych kilkunastu lat idea pracy grupowej zaowocowała powstaniem oprogramowania Lotus Notes, do dzisiaj czołowego produktu wspierającego pracę grupową w przedsiębiorstwach.

Identyfikacja potrzeb użytkownika – intuicja

Intuicja Użytkownika – Firmy chcącej zorganizować pracę przy użyciu systemów komputerowych podpowiada, że „praca grupowa” nie oznacza nic innego jak możliwość wspólnego planowania zadań przy użyciu poczty elektronicznej i kalendarza. Czasami tym pojęciem są określane systemy obiegu dokumentów. Bardziej wymagający użytkownicy za system pracy grupową uznają dopiero taki, który umożliwia wymianę informacji, współdzielenie zasobów, planowanie i kontrolowanie działań pracowników, będący jednocześnie repozytorium dokumentów i bazą wiedzy o projektach przeprowadzonych w danej organizacji. Intuicja zgodnie ze swoją charakterystyką prowadzi również do mylnego przeświadczenia, że skuteczność narzędzi współpracy grupowej zależy liniowo od środków, nakładów poniesionych na na ich wdrożenie oraz od skomplikowania technologii w tych sytemach wykorzystanej. W istocie technologia stanowi ważny, choć nie najważniejszy czynnik składający się na rozwiązanie wspomagające pracę grupową. Jej głównym zadaniem jest ułatwienie komunikacji pomiędzy pracownikami, uczynienie jej bardziej dostępną, bardziej czytelną i niemal w pełni niezależną od fizycznej odległości dzielącej członków zespołu.

Ważnym punktem jest bezpieczeństwo - ochrona tożsamości użytkowników przed nadużyciami popełnianymi za pomocą systemów pracy grupowej. Drugim istotnym czynnikiem jest integracja - zapewnienie rozwiązań, umożliwiających współpracę różnych systemów, działających na różnych platformach. O przewadze i sukcesie firmy coraz częściej decyduje sprawna i szybka reakcja jej pracowników, a więc maksymalne zmniejszenie odległości pomiędzy dokonaniem decyzji przez kierownictwo, dotarciem informacji do odpowiednich ludzi, oraz zmniejszeniem czasu sprzężenia zwrotnego – zmiany sytuacji- czynnika kluczowego dla podjętej decyzji, czy najbardziej prozaicznego problemu – nieobecnością pracownika- wykonawcy decyzji, zlecania w pracy.

Identyfikacja potrzeb użytkownika – cele

Identyfikując cele stawiane oprogramowaniom przeznaczonym do współpracy grupowej podejdźmy stawiając cele poczynając od najbardziej ogólnych przechodząc do najbardziej szczególnych. Cele można podzielić na trzy grupy:

  1. Projekt
    1. Oprogramowanie koordynujące pracę grupową służy przede wszystkim jednemu celowi – wykonaniu projektu na czas
  2. Użytkownicy - pracownicy
  3. Komunikacja
  4. Technologia

Sprawozdanie

Prezentacja

Materiały

pl/miw/2009/miw09_wiki_gwp.1254945972.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:58 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0