To jest stara wersja strony!


Opis

Grzegorz Caban, grzegorz.caban@gmail.com

Investigate runtime integration aspects, mainly the integration of the Object-Oriented Model in Prolog with a Java VC possibilities executable design, LogTalk, etc.

Feasibility study, a prototype.

Spotkania

08.03.04

080318

080401

  • selekcja przykładów MVC, patrz materialy, logtalk!

080408

  • dokuemntowanie zasadzek…

Projekt

Przykłady MVC

Integracja LogTalk'a z Java

Konfiguracja SWI-Prolog do LogTalk'a

Na podstawie własnych doświadczeń. Aby utworzyć, skompilować i załądować do pamieci obiekty LogTalk'a konieczne jest wcześniejsze skonfigurowanie używanego kompilatora Prolog'a. Na potrzeby tego projektu zakładam, że jest nim SWI-Prolog, jakkolwiek jeśli wierzyć dokumentacji LogTalk'a to jest on w pełni kompatybilny z większościa innych kompilatorów Prolog'a. Aby zintegrować LogTalk'a z SWI: należy wykonać predykat consult na trzech plikach, które można znaleźć w katalogu instalacyjnym LogTalk'a :

  • configs/swi.config - ustawia zmienne i konfiguruj srodowisko Prologa
  • complier/logtalk.pl - laduje kompilator LogTalka
  • libpaths/libpaths.pl - ustawia sciezki do bibliotek standardowych LogTalka

chyba najwygodniej jest sporządzić sobie plik startowy:

:-consult('lib/Resources/logtalk/swi.config').
:-consult('lib/Resources/logtalk/logtalk.pl').
:-consult('lib/Resources/logtalk/libpaths.pl').

który pożniej uruchamiamy z Javy przed tworzeniem obiektów LogTalk, w następujący sposób:

JPL.setDefaultInitArgs(
new String[] {
		"pl",
		"-f", "none",
		"-g", "set_prolog_flag(debug_on_error,false)",
		"-q",
		"-nosignals" 
		}
			);
 
Query q = new Query("['lib/logtalkLoad.pl'].");
 
if (!q.hasSolution()) 
{
		RuntimeException e = new RuntimeException("error loading logtalk");	
}
else 
{
		System.out.println("Hurray!");
}

Po udanym wykonaniu powyższego kodu jesteśmy już w stanie tworzyć obiekty LogTalk z kodu Javy i wywoływać ich metody :

//utworznie instancji obiektu logTalkControler
Query loadControler = new Query("logtalk_load",
					new Term[]{
					new Atom("logTalkControler")
						}
			);
//wywolanie metody testValue obiektu logTalkControler
Query askLgt = new Query("logTalkControler::testValue(valueToTest).");
System.out.println("Is 'a' a proper TestValue?:" 
				+ (askLgt("testValue", "a")?"YES":"NO!"));

Pełną treść tego przykładu zamieszczam tutaj logtalkjava.

Opis ogolny LogTalk

Opierając się na przykładzie znalezionym na stronie jednym z sposobów integracji obiektów LogTalk z Java jest użycie jednego z pakietów SWI_Prolog, JPL : Java to Prolog Interface.

JPL który oferuje dwustronny interface pomiędzy Prologiem a Java. Probując wywołać predykat Prologa z kodu Javy posługujemy się następującą składnią :

Query q2 =
      new Query(
        "child_of",
        new Term[] {new Atom("joe"),new Atom("ralf")}
        );
 
System.out.println(
     "child_of(joe,ralf) is " +
      ( q2.query() ? "provable" : "not provable" )
    );

Przykład pokazuje przesłanie zapytania do bazy wiedzy prologa. Można ten mechanizm wykorzystać do wywoływania predykatów wewnątrz obiektów LogTalk, czyli de facto do wywoływania metod na obiektach LogTalk z obiektów Java'y.

Gdy konieczne jest wysłanie komunikatu do obiektu Java'y z poziomu Prologa, JPL oferuje następujące rozwiązanie :

Predykat jpl_new/3 pozwala na utworzenie instancji obiektu klasy z Javy :

jpl_new( 'javax.swing.JFrame', ['frame with dialog'], F)

Natomiast predykat jpl_call/4 pozwala wywołać metodę na utworzonym powyżej obiekcie:

jpl_call( F, setVisible, [@(true)], _)

Jak widać JPL umożliwia obustronne wywoływanie metod pomiędzy obiektami klas zdefiniowanych w Javie i w Prologu. Jeżeli dodać do tego obiektowość oferowaną przez LogTalk to wydaje się, że jest to zestaw spełniający dane wymagania. Przykład całej klasy napisanej w Javie, służącej do komunikacji z obiektami LogTalk znajduje się tutaj LogTalkEngine

Analiza istniejących rozwiązań

  • yap - yap jako wysoko wydajny kompilator Prologa, wzbogacony o takie funkcjonalności jak : strumienie We/Wy, socket'y, moduły wyjątki, debugger itp. nie wydaje się być narzędziem przydatnym w tym projekcie, zwłaszcza że gdy w jego dokumentacji pojawia się temat obiektowości polecane jest użycie LogTalk'a, który swoją drogą podobno dość dobrze się integruje z yap'em.
  • amzi - narzędzie płatne, choć można wykorzystywać do celów akademickich za darmo, niestety bez źródeł. Bardzo dobrze udokumentowane. Posiada interface do używania prologa z Javy, poprzez obiekt klasy LogicServer możemy się łatwo odwoływać do bazy wiedzy Prologa, w sposób przypominający przesyłanie zapytań do bazy danych.Natomiast dokładna dokumentacja : LogicServer API. Rozwiązanie wydaje się być zbliżone do SICStus'a. Wygląda na brak wsparcia dla obiektowości.
  • SICStus Prolog - umożliwia integracje aplikacji napisanej w Prologu z inna napisana w Java/.NET poprzez PrologBeans. Klient, aplikacja JAVA'owowa przesyła komunikaty, które są odpowiednio oceniane przez server-Prolog'a, obie aplikacje są osobnymi procesami, komunikują się przez sockety TCP, czyli w architekturze klient-serwer. SICStus Prolog wspiera także obiektowość poprzez moduł „The Objects Package—library(objects)”, czyli zapewnia enkapsulacje, dziedziczenie itp.
  • LogTalk - własne wsparcie dla obiektowości, poprzez LogTalk objects, zapewnia wszystkie podstawowe wymagania. Nie znalazłem bezpośredniego wsparcia dla integracji z innymi platformami, natomiast dokumentacja wspomina o takich możliwościach, dzięki "wysoko poziomowemu mapowaniu obiektów LogTalk".. Szczegóły na razie nie znane, ale przykład integracji Javy z LogTalk tutaj
  • Prolog OOP - umożliwia stosowanie prolog'owych modułów do za modelowania obiektowości, umożliwia wykorzystywanie wiekszości podstawowych predykatów obiektowości takich jak:
    • dziedziczenie modułów
    • enkapsulacje predykatów
    • abstrakcyjne definiowanie modułów

Natomiast nie ma w nim mowy o możliwościach integracji Prologa z innym obiektowym językiem, to jest tylko próba wprowadzenia obiektowości do samego Prologa.

  • TrincProlog - oferuje właściwie analogiczny pomysł, czyli rozszerzenie prologa o obiektowość. Tyle, że tym razem dodatkowe słowa kluczowe pozwalają na deklarowanie klas niezależnie od modułów (czyli np kilka klas w jednym module, itp ). Tyle, że niestety znowu brak możliwości integracji z innymi językami. Obiecująco wyglądała część do tworzenia aplikacji Windows, ale okazało się że jest już gotowe API pozwalające odwoływać się do obiektów GUI (Window, Button, itp.) poprzez predykaty prologa. Być może można by wykorzystać to API od odwoływania się do dowolnych obiektów, zbudować analogiczne?

Sprawozdanie

Materiały

pl/miw/miw08_ruleruntimeo.1207601197.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:58 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0