To jest stara wersja strony!


Diagram aktywności (08.02.26)

Diagramy aktywności mają związek z diagramami przepływu i służą do ilustrowania działań zachodzących w systemie. (…)
W diagramach aktywności można zaprezentować zdarzenia zachodzące równolegle. (Graessle 2006, s. 66)

W tabelach poniżej przedstawiłem próbę zamodelowania dwóch prostych diagramów XTT przy pomocy diagramów aktywności UMLa:

Diagram aktywności dla diagramu XTT dt:
:pl:miw:miw08_umlandardxtt:xtt_dt.png:pl:miw:miw08_umlandardxtt:dt_aktiv1.png
Diagram aktywności dla diagramu XTT th:
:pl:miw:miw08_umlandardxtt:xtt_th.png:pl:miw:miw08_umlandardxtt:th_activ1.png

Objaśnienie podstawowych symboli dla diagramów aktywności:

Symbol Opis pseudostanu (na podstawie: Graessle 2006, ss. 69-71)
:pl:miw:miw08_umlandardxtt:workday.pngAkcja - pojedynczy krok aktywności. (…) Strzałka wpływająca do aktywnosci rozpoczyna jej działanie, po którego zakończeniu przepływ jest kontynuowany przez strzałkę wychodzącą.
:pl:miw:miw08_umlandardxtt:ico_romb.pngWęzeł decyzyjny składa się w wejścia i dwóch lub większej liczby wyjść. Każde wyjście z węzła ma zdefiniowany warunek zapisany w nawiasach kwadratowych. Jeśli jest on spełniony, przepływ jest kontynuowany przez związane z nim wyjście.
:pl:miw:miw08_umlandardxtt:ico_romb_end.pngWęzeł łączący posiada kilka wejść i jedno wyjście. Zadaniem węzła łączącego jest łączenie kilku przepływów. Wejścia nie są zsynchronizowane - jeśli jeden przepływ dotrze do węzła, przechodzi do wyjścia niezależnie od tego czy do pozostałych wejść dotarły inne przepływy.
:pl:miw:miw08_umlandardxtt:ico_rozgalezienie.pngRozgałęzienie pozwala definiować równoległe przepływy w ramach aktywności. Posiada ono jedno wejście i dwa lub większą liczbę wyjść.
:pl:miw:miw08_umlandardxtt:ico_rozdzielacz.pngZłączenie służy do konsolidacji dwóch lub większej liczby równoległych przepływów. W przypadku konsolidacji przepływy są synchronizowane, a więc proces przechodzi do wyjścia dopiero wówczas, gdy dotrą one do wszystkich wejść.
:pl:miw:miw08_umlandardxtt:ico_partycje.pngPoszczególne elementy diagramu aktywności mogą być podzielone na indywidualne obszary zwane partycjami.
:pl:miw:miw08_umlandardxtt:ico_par_aktiv.pngParametry można do aktywności przekazywać lub z niej wysyłać w postaci parametrów czynności. Parametr czynności prezentuje się w postaci prostokąta umieszczanego na granicy aktywności. Nazwa lub opis parametru powinny znajdować się wewnątrz tego prostokąta. (Pilone 2007, s. 137)

Zagadnienia problematyczne

:!: Drugi diagram aktywności mimo stosunkowo niewielkiej liczby reguł, stał się już mało czytelny. Zagadnienia do rozważenia: Czy da się coś na to poradzić? Jeśli tak, to w jaki sposób to zmienić, co dodać, jakimi jeszcze diagramami się wspomóc…

pl/miw/miw08_umlandardxtt/activity_diagrams.1204501754.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:59 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0