Spis treści

Projekt konceptualny

1. Sformułowanie zadania projektowego

Celem projektu jest zaprojektowanie systemu przechowującego informację dotyczące lokalizacji przystanków autobusowych i tramwajowych, a także informacje o przebiegu tras danych linii. Dodatkowo zostanie stworzony moduł umożliwiający eksport i import danych.

2. Analiza stanu wyjściowego

Projekt bazy danych, a także moduł importu, eksportu danych zostanie stworzony od podstaw. Dane dostarczane do systemu będą pochodziły z strony http://www.openstreetmap.org/ . Moduł importu danych odpowiedzialny będzie za odpowiednie sparsowanie pliku xml wyeksportowanego z ww. strony. Baza danych zostanie zaprojektowana z użyciem technologii PostgreSQL, również zostanie wykorzystany moduł PostGIS, który umożliwi bezpośrednie przechowywanie danych zgodnie z specyfikacją OpenGIS. Dodawanie danych możliwe będzie dzięki wykorzystaniu API dostępnego na stronie http://www.openstreetmap.org. Zostanie również zaimplementowany moduł, który umożliwi użytkownikowi dodawanie nowych przystanków przez wskazanie miejsca na mapie gdzie znajduje się wiata.

3. Analiza wymagań użytkownika

Aplikacja będzie posiadać prosty i przede wszystkim przyjazny w obsłudze interfejs użytkownika, zaprojektowany z naciskiem na User Experience, umożliwiający łatwe i szybkie wyszukiwanie tras oraz przystanków autobusowych i tramwajowych. Interfejs będzie uwzględniać rosnącą popularność dostępu do aplikacji internetowych poprzez urządzenia mobilne. Sam proces projektowania interakcji w systemie będzie bazować na koncepcji User Centered Design. Persony wyróżnione w projekcie to Użytkownik, którego celem jest jak najszybsze znalezienie informacji o rozmieszczeniu przystanków komunikacji miejskiej oraz łączących je tras; oraz Administrator, którego zdaniem jest dodawanie bieżących zmian w położeniu lub opisie przystanków i tras jak również akceptacja zmian sugerowanych przez użytkowników. Dodatkowo, administrator ma możliwość importu/eksportu danych do/z systemu w formacie XML. Projekt oraz dołączona dokumentacja ma pozwolić na łatwe rozszerzenie systemu o możliwość prezentacji innych niż przystanki punktów na mapie, np. bankomatów. Wyświetlanie map w systemie oparte jest na API platformy OpenStreetMap, dlatego w celu poprawnego działania wymaga jest przeglądarka internetowa włączoną obsługą JavaScript.

4. Określenie scenariuszy użycia

4.1. Użytkownik

4.1.1. Wyszukanie przystanku
4.1.2. Wyszukanie trasy
4.1.3. Edycja danych przystanku

4.2. Administrator

4.2.1. Import danych
4.2.2. Eksport danych
4.2.3. Dodanie przystanku
4.2.4. Edycja danych przystanku
4.2.5. Usunięcie przystanku
4.2.6. Akceptacja sugestii użytkownika

5. Identyfikacja funkcji

6. Analiza hierarchii funkcjii

7. Budowa i analiza diagramu przepływu danych

Diagram ogólny

Diagram użytkownika

Diagram administratora

8. Wybór encjii i ich atrybutów

Stops

Small_Stops

Lines

Ways

Stop_Lines

Route_Lines

9. Projektowanie relacjii między encjami

10. Projekt diagramów STD

11. Komentarze

Diagramy pojawiły się z opóźnieniem z powodu niemożności zamieszczenia plików SVG