Narzędzia UML w kontekście ontologii

EulerGUI

EulerGUI umożliwia tylko konwersję UML → RDF/OWL/N3. Export w drugą stronę nie jest możliwy, narzędzie jest w stanie wyeksportować ontologię do XML. Niestety taka struktura niesie za mało informacji, narzędzia UML potrzebują opisu pośredniego ontologii w postaci XMI.

EulerGUI nie uruchamia się na JVM8, zalecane jest użycie JVM7.

OWLGrEd

OWLGrEd to ciekawy edytor umożliwiający prace z ontologiami wizualizowanymi jako diagram UML. Edytor wywodzi się bezpośrednio z pluginu OWL2UML dla Protégé. Niestety narzędzie nie umożliwia eksportu tak zwizualizowanej ontologii w formacie innym niż plik graficzny. Przykładowa praca z edytorem przy ontologi pizza.owl:

Enterprise Architect

Enterprise Architect potężne narzędzie dedykowane do pracy z diagramami UML. Zawiera również import ontologii RDF/OWL i ich eksport w formatach UMLa opartych o XMI. Tak wyeksportowana ontologia może być użyta przez SDMetrics.

SDMetrics

Do wyliczenia odpowiednich metryk znaleziono potężne narzędzie SDMetrics (wersja demo). Program ten umożliwia wyliczenie ~120 metryk, podzielonych w następujące kategorie: Size, Inheritance, Coupling, Diagram, Complexity, Cohesion oraz Nesting (pełna lista dostępnych metryk).

Przykładowe metryki wyliczone dla ontologi wine.rdf skonwertowanej przy pomocy Enterprise Architect:

pl/dydaktyka/semweb/2014/projects/ontometrics/onto_uml.txt · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:50 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0