Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
pl:dydaktyka:sitw:2016:xen:lab1 [2016/11/16 09:33]
msl [Pamięć]
pl:dydaktyka:sitw:2016:xen:lab1 [2019/06/27 15:50] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
-====== XEN: instalacja i zarządzanie ​gośćmi ======+====== XEN: instalacja ​usług ​dodawanie ​gości ======
  
 Celem laboratorium jest zapoznanie się z instalacją i konfiguracją hypervisora Xen. Po zakończeniu laboratorium student powinien rozumieć architekturę,​ na której oparty jest Xen; potrafić go zainstalować i skonfigurować podstawowe domeny gości. ​ Celem laboratorium jest zapoznanie się z instalacją i konfiguracją hypervisora Xen. Po zakończeniu laboratorium student powinien rozumieć architekturę,​ na której oparty jest Xen; potrafić go zainstalować i skonfigurować podstawowe domeny gości. ​
Linia 13: Linia 13:
 ===== Lekcja 1: Nazewnictwo ===== ===== Lekcja 1: Nazewnictwo =====
  
-Aczkolwiek nazwa ma mało wspólnego ze znaną [[https://www.youtube.com/watch?​v=SSsSbZ9OHZk|bohaterką lat 90-tych]], warto zapamiętać,​ że w obu przypadkach powinno wymawiać się '​X'​ jako '​z'​. Zatem '​zen'​.+Aczkolwiek nazwa ma mało wspólnego ze znaną [[https://youtu.be/_dF3VTOcbuo|bohaterką lat 90-tych]], warto zapamiętać,​ że w obu przypadkach powinno wymawiać się '​X'​ jako '​z'​. Zatem '​zen'​.
  
 ===== Lekcja 2: Z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność ===== ===== Lekcja 2: Z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność =====
  
-W związku z tym, że konfiguracja Xena wymaga licznych uprawnień, będą Państwo pracować na koncie root'​a. Mogą Państwo zatem wszystko zepsuć. W razie odczuwania nieodpartej potrzeby psucia (tudzież wątpliwości,​ czy jakaś komenda czegoś nie zepsuje/nie zepsuła) proszę wołać prowadzącego, za egoistyczne psucie "​samemu"​ zostały obmyślone wyrafinowane kary:+W związku z tym, że konfiguracja Xena wymaga licznych uprawnień, będą Państwo pracować na koncie root'​a. Mogą Państwo zatem wszystko zepsuć. W razie odczuwania nieodpartej potrzeby psucia (także w przypadku ​wątpliwości,​ czy jakaś komenda czegoś nie zepsuje/nie zepsuła) proszę wołać prowadzącego. Za egoistyczne psucie "​samemu"​ zostały obmyślone wyrafinowane kary:
  
   - brak obecności;   - brak obecności;
Linia 97: Linia 97:
 ===== Lekcja 5: Instalacja ===== ===== Lekcja 5: Instalacja =====
  
-Zaczynamy łatwo, proszę zainstalować paczkę ''​xen-linux-system''​.+Zaczynamy łatwo, proszę zainstalować paczkę ''​xen-hypervisor''​.
  
 Teraz zacznie się dziać magia: otóż, Xen to taki trochę system operacyjny pasożyt korzystający z zasobów, sterowników,​ etc. systemu gospodarza. Żeby mógł się dossać do naszego systemu musimy go uruchomić jak każdy inny system operacyjny --- z poziomu menadżera bootowania GRUB. Możemy to zrobić ręcznie wybierając odpowiednią pozycję przy włączaniu komputera, ale w przypadku serwerów to głupi pomysł. W przypadku awarii chcemy, żeby Xen włączył się domyślnie. Teraz zacznie się dziać magia: otóż, Xen to taki trochę system operacyjny pasożyt korzystający z zasobów, sterowników,​ etc. systemu gospodarza. Żeby mógł się dossać do naszego systemu musimy go uruchomić jak każdy inny system operacyjny --- z poziomu menadżera bootowania GRUB. Możemy to zrobić ręcznie wybierając odpowiednią pozycję przy włączaniu komputera, ale w przypadku serwerów to głupi pomysł. W przypadku awarii chcemy, żeby Xen włączył się domyślnie.
  
-Kolejność opcji bootowania określona jest przez nazwy plików w katalogu ''/​etc/​grub.d''​. Plik o mniejszym numerku na początku ma większy priorytet. ​Aktualni pliki ''​00_header''​ i ''​05_debian_theme''​ mają największy priorytet, bo to one definiuje ​wygląd menu bootowania. Plik ''​10_linux''​ natomiast to nasz poczciwy debian, który ma aktualnie większy priorytet od Xena: ''​20_linux_xen''​. Najprostszym sposobem, żeby to zmienić, to zmienić nazwę na, np. ''​08_linux_xen''​. Problemem byłoby jednak, gdyby ktoś zaktualizować paczkę ''​xen-linux-system'',​ mogłyby powstać konflikty. Żeby zmienić nazwę pliku z paczki tak, żeby nie doszło do konfliktów,​ trzeba użyć narzędzia ''​dpkg-divert'',​ np.+Kolejność opcji bootowania określona jest przez nazwy plików w katalogu ''/​etc/​grub.d''​. Plik o mniejszym numerku na początku ma większy priorytet. ​Pliki ''​00_header''​ i ''​05_debian_theme''​ mają największy priorytet, bo to one definiują ​wygląd menu bootowania. Plik ''​10_linux''​ natomiast to nasz poczciwy debian, który ma aktualnie większy priorytet od Xena: ''​20_linux_xen''​. Najprostszym sposobem, żeby to zmienić, to zmienić nazwę na, np. ''​08_linux_xen''​. Problemem byłoby jednak, gdyby ktoś zaktualizował paczkę ''​xen-linux-system'',​ mogłyby ​wtedy powstać konflikty. Żeby zmienić nazwę pliku z paczki tak, żeby nie doszło do konfliktów,​ trzeba użyć narzędzia ''​dpkg-divert'',​ np.
  
 <code bash> <code bash>
Linia 153: Linia 153:
 </​code>​ </​code>​
  
-Aby zarezerwować pamięć dla domeny gospodarza, trzeba ustawić opcję bootowania Xena o nazwie "​dom0_mem"​ na wartość odpowiadającą rezerwowanej pamięci, np. "​512M"​.+Aby zarezerwować pamięć dla domeny gospodarza, trzeba ustawić opcję bootowania Xena o nazwie "​dom0_mem"​ na wartość odpowiadającą rezerwowanej pamięci, np. "​512M" ​(zachęcam jednak, by użyć wyższej wartości).
  
  
-**Zadanie 2:** Proszę wpisać odpowiednie wartości w pliku konfiguracyjnym gruba. Następnie zrestartować system. ​+**Zadanie 2:** Proszę wpisać odpowiednie wartości w pliku konfiguracyjnym gruba. Następnie zrestartować system ​i sprawdzić, czy zmiany rzeczywiście zostały wprowadzone
  
 **Pytanie 9**: Czy pamiętaliście o wywołaniu komendy, która zawsze trzeba wywołać przy zmianie konfiguracji gruba? **Pytanie 9**: Czy pamiętaliście o wywołaniu komendy, która zawsze trzeba wywołać przy zmianie konfiguracji gruba?
Linia 169: Linia 169:
     * flagę (czyli opcję bez wartości dom0_vcpus_pin)     * flagę (czyli opcję bez wartości dom0_vcpus_pin)
  
-I znowu magiczna komenda, i znowu restart. ​+I znowu magiczna komenda, i znowu restart, i znowu trzeba sprawdzić, czy wszystko działa według naszych gustów.
  
 ===== Lekcja 7: Instalowanie gości ===== ===== Lekcja 7: Instalowanie gości =====
Linia 188: Linia 188:
   * dwa wirtualne procesory   * dwa wirtualne procesory
   * sieć skonfigurowana przez dhcp   * sieć skonfigurowana przez dhcp
-  * dystrybucja debian ​jessie+  * dystrybucja debian ​stretch
   * zapis obrazu używając lvm, grupy o nazwie ''​sitw''​ (ostatnia opcja w manualu komendy). ​   * zapis obrazu używając lvm, grupy o nazwie ''​sitw''​ (ostatnia opcja w manualu komendy). ​
 +    * jeśli lvm nie jest skonfigurowane na hoście, proszę zapisać obraz w postaci pliku w katalogu domowym "​studenta"​
  
 Narzędzie pobiera i konfiguruje dla Państwa świeżą instalacje debiana, proszę spędzić 5 minut na lekturze internetu, co to jest lvm. Lub innych konstruktywnych zajęciach. Narzędzie pobiera i konfiguruje dla Państwa świeżą instalacje debiana, proszę spędzić 5 minut na lekturze internetu, co to jest lvm. Lub innych konstruktywnych zajęciach.
Linia 244: Linia 245:
  
 Teraz trzeba tylko przygotować komputer na przybycie kolejnej grupy laboratoryjnej. W tym celu, proszę uruchomić, jako root, komendę: Teraz trzeba tylko przygotować komputer na przybycie kolejnej grupy laboratoryjnej. W tym celu, proszę uruchomić, jako root, komendę:
 +
 <code bash> <code bash>
-/home/student/​sitw/​clean_xen_lab1.sh +wget -O lab_1_clean.tar.gz https://ai.ia.agh.edu.pl/wiki/​_media/​pl:​dydaktyka:​sitw:​2016:​xen:​lab_1_clean.tar.gz && tar xf lab_1_clean.tar.gz && cd lab_1_clean && ./​clean_xen_lab1.sh ​&& cd .. && rm -rf lab_1_clean.tar.gz && rm -rf lab_1_clean  ​</​code>​
-</​code>​+
 Następnie proszę uruchomić komputer ponownie, tym razem bez Xena i zaktualizować konfigurację gruba: Następnie proszę uruchomić komputer ponownie, tym razem bez Xena i zaktualizować konfigurację gruba:
 <code bash> <code bash>
pl/dydaktyka/sitw/2016/xen/lab1.1479285205.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:55 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0