SPRAWOZDANIE

Sklad grupy: Iwona Mucha, Elżbieta Górska, Jakub Schram

Robot: Agatka

24.01.2011 r. , 16.15

Rozpoczęcie:

Pracę zaczęliśmy od zapoznania się z zestawem LEGO Mindstorms i dołączoną instrukcją User Guide. Podłączyliśmy wszystkie sensory oraz silniczki i przeprowadziliśmy testy za pomocą programu Try Me aby sprawdzić działanie elementów.

Budowa robota:

Podstawowy robot został zbudowany według kroków instrukcji QuickStart. W zależności od programowanych funkcji robot otrzymywał dodatkowo różne sensory.

Programowanie:

1.AGATKA OSTROŻNA. Wyposażyliśmy robota w czujnik ultradźwiękowy. Według algorytmu ktory wprowadziliśmy, Agatka miała za zadanie poruszać się w określonym czasie(5s) po lini prostej, jeśli w odległości 20 cm nie wykrywała przed sobą obiektu. W przypadku detekcji obiektu robot zatrzymywał się i wykonywał skręt o (około ) 180 stopni i rozpoczynał następną sekwencje ruchu.

2.AGATKA KULTURALNA. Następnego robota wysposażyliśmy w sensor dotyku, tworząc „zderzak” przy pomocy podłużnego klocka oraz wprowadziliśmy polecenie wydania dźwięku. Robot poruszał się po lini prostej dopóki nie napotkał na przeszkodę. W wypadku kiedy sensor dotyku odebrał bodziec robot zatrzymywał się, wydawał dźwięk „Sorry”, cofał się (1 s) i rozpoczynał kolejny ruch od skrętu.

Wnioski :

Zajęcia z zestawami LEGO Mindstorms były przyjemną praktyką podstawowych programowań, instrukcje i program LEGO okazał się przejrzysty, a przy tym dajacy spore możliwości. Podczas zajęć udało się nam stworzyć tylko banalne algorytmy, ale przekonaliśmy się, że przy dłuższej pracy można wykonać złożone i ciekawe projekty.

pl/dydaktyka/wdk/2010/sprawozdania/kog20110124-16e.txt · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:50 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0