Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
pl:miw:2009:miw09_wiki_gwp [2010/01/11 20:32]
jsi09
pl:miw:2009:miw09_wiki_gwp [2019/06/27 15:50] (aktualna)
Linia 124: Linia 124:
     - Integracja z systemami istniejącymi.\\ W tym względzie integracja z systemem zarządzania grupą - activeCollab jest wykonywana przez plugin ac plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin%3Aac]],​ który jest w stanie dołączyć do każdego zadania w każdym projekcie w activeCollab'​ie tzw. ticket, który prowadzi do odpowiedniej strony w DokuWiki - rozdziela system na część dotyczącą zarządzania projektami (activeCollab) oraz część przechowującą zasoby wiedzy (Dokuwiki).\\ ​     - Integracja z systemami istniejącymi.\\ W tym względzie integracja z systemem zarządzania grupą - activeCollab jest wykonywana przez plugin ac plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin%3Aac]],​ który jest w stanie dołączyć do każdego zadania w każdym projekcie w activeCollab'​ie tzw. ticket, który prowadzi do odpowiedniej strony w DokuWiki - rozdziela system na część dotyczącą zarządzania projektami (activeCollab) oraz część przechowującą zasoby wiedzy (Dokuwiki).\\ ​
     - Instalacja pluginów.\\ DokuWiki dostarcza wiele pluginów pozwalających częściowo rozwiązać braki w funkcjonalności DokuWiki w kontekście systemu zarządzania pracą grupową. Zgodnie z analizą dokonaną w punkcie Identyfikacja potrzeb użytkownika – cele pluginy rozwiązujące kwestie zarządzania grupą to:     - Instalacja pluginów.\\ DokuWiki dostarcza wiele pluginów pozwalających częściowo rozwiązać braki w funkcjonalności DokuWiki w kontekście systemu zarządzania pracą grupową. Zgodnie z analizą dokonaną w punkcie Identyfikacja potrzeb użytkownika – cele pluginy rozwiązujące kwestie zarządzania grupą to:
-      - dsf +      - Doodle Plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​doodle]] - Plugin pozwala na zautomatyzowanie procesu dokonywania decyzji na podstawie ilości wyborów przez użytkowników spośród skończonej ilości możliwości. Funkcjonalność tego pluginu w kontekście systemu zarządzania grupą jest konieczna, ale plugin dostarczając jako wynik swojego działania jedynie tabelkę z polem liczącym sumę odpowiedzi użytkowników (gdzie plugin nie dostarcza możliwości głosowania na wiele możliwości) jest zdecydowanie niewystarczający. ​ 
- C. Ingerencja w kod systemu DokuWiki lub/i pluginów lub/i systemów z DokuWiki zintegrowanych. \\  ​+      - Diagram plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​diagram]],​ ditta plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​ditaa]] - Pluginy dostarczają funkcjonalność budowy nawet skomplikowanych drzew i grafów na podstawie kodu ASCII [[http://​nikita.melnichenko.name/​projects/​dokuwiki-diagram/​example1.php]],​ jednakże w kontekście potrzeby budowy wykresu Gantta jest zdecydowanie niewystarczający.  
 +      - Chat plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​chat]] - Plugin dostarczający nieprzecenialną funkcjonalność chatu. Niestety projekt pluginu upadł. 
 +      - gCalendar plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​gcalendar#​patched_versionmix_of_ahmet_20070107_and_original_20061219]] - Plugin budując kalendarz z odpowiednio spreparowanej stron DokuWiki. Niestety projekt nierozwijany,​ a funkcjonalność,​ którą dostarcza można nazwać parserem strony do '​wyglądu kalendarza',​ wykorzystanie tego pluginu jako kalendarza np. projektu może spowodować,​ że funkcjonalności związane z delegowaniem zadań pochodzące od innych pluginów będą musiały być pisane od nowa. 
 +      - gChart [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​gchart]] - Plugin dostarczający funkcjonalność polegającą na możliwości budowania wykresów na podstawie API opracowanego przez Google - plugin przydatny, aczkolwiek do wykresu Gantta niewystarczający.  
 +      - pchart plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​pchart]] - Plugin dostarczający funkcjonalność polegającą na możliwości budowania wykresów na odpowiedniej składnie - plugin przydatny, aczkolwiek do wykresu Gantta niewystarczający.  
 +      - iCal [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​ical]] - Plugin budujący zdarzenie (*.PNG) na podstawie odpowiedniej składni na stronie DokuWiki przy wykorzystaniu klasy php iCal. Plugin bardzo dobry i przydatny przy założeniu,​ że wykorzystujemy do budowy kalendarza projektu klasę iCal. 
 +      - ICQ Plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​icq]] - Plugin wyświetlający status użytkownika w sieci ICQ. Funkcjonalność bardzo potrzebna jeśli wykorzystywany domyślnie jest komunikator (np. Miranda) oparty na protokole ICQ. Jednakże dużo lepszym rozwiązaniem byłby system komunikacyjny z centralnym archiwum rozmów zintegrowanym z DokuWiki. 
 +      - jQuery [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​jquery]] - Plugin dostarczający możliwość pisania skryptów JavaScript wykorzystujących framework jQuery, który sam w sobie dostarcz mnóstwo funkcjonalności i możliwości.  
 +      - Task Plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​task]] - Plugin integrujący bardzo proste narzędzie do zarządzania zadaniami. Każde zadanie opisywane jest trzema parametrami - wykonawca, czas zakończenia i priorytet. Narzędzie do obsługi zadań jest niezbędne w systemie zarządzania grupą, aczkolwiek funkcjonalności,​ które dostarcza Task plugin są jedynie wierzchołkiem góry lodowej, a plugin jedynie daje pogląd na to co w systemie zarządzania pracą grupową jest niezbędne. 
 +      - Timeline plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​timeline]] - Plugin pozwalający w sposób graficzny przedstawić linię czasu i zaznaczyć na niej określone odpowiednią składnia zdarzenia. Plugin dostarcza funkcjonalność niezbędną,​ jednakże rozdzielczość wykresu co do dnia jest niewystarczająca oraz pozostaje nierozwiązana kwestia połączenia wykresu z kalendarzem projektu. 
 +      - WikiCalendar plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​wikicalendar]] - Plugin implementujący prosty kalendarz gdzie każdy dzień to jedna strona w DokuWiki. 
 +      - Tag plugin [[http://​www.dokuwiki.org/​plugin:​tag]] - Plugin pozwala dodać do każdej strony listę tagów za pomocą, której można przejść o poziom wyżej w kategoryzacji stron ponad strukturę drzewiastą pochodzącą od DokuWiki. 
 +    - Ingerencja w kod systemu DokuWiki lub/i pluginów lub/i systemów z DokuWiki zintegrowanych
 +DokuWiki jest systemem open sorce i dostarcza narzędzi, pomoc społeczności,​ oraz dokumentację potrzebną do zmian kodu. Jeśli chodzi o zmianę kodu systemów zintegrowanych z DokuWiki to sięgając do [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​List_of_project_management_software]] widzimy, że systemów do zarządzania projektami typu open source jest niewiele, gdzie najbardziej interesujące pod względem korzystania z podobnych do DokuWiki technologii oraz funkcjonalności oraz otwartej licencji to; egroupware [[http://​www.egroupware.org/​Home]],​ dotproject [[http://​www.dotproject.net/​]].  
 +===Podsumowanie=== 
 +Dostosowanie DokuWiki do pracy jako system wspomagania współpracy grupowej jest zadaniem trudnym. Pluginy pisane pod DokuWiki są przede wszystkim pisane przez programistów pragnących ułatwić sobie pewne rutynowe czynności, przez pluginy nie są po żadnym względem wystarczające jeśli chodzi o zapewnienie funkcjonalności systemu wspomagania współpracy grupowej. Chcąc doprowadzić funkcjonalnościowo DokuWiki (nie wiążąc DokuWiki z żadnym innym systemem) do stanu w którym mógłby stanowić taki system współpracy grupowej jest zadaniem, do którego należy podjeść z odpowiednią wiedzą, zaplanować strukturę najważniejszych kwestii (kalendarz, harmonogram,​ zarządzanie projektami i zadaniami, wykres Gantta...) i stworzyć ją od nowa. Dostępne pluginy ze względu na swój '​jednostkowy i autonomiczny'​ charakter zapewniają jedynie kroplę w morzu potrzeb.\\ 
 +Bardziej realnym zadaniem jest połączenie funkcjonalności DokuWiki jako systemu reprezentującego wiedzę z funkcjonalnościami dotprojeckta jako systemu zarządzania projektami oraz darmowych for internetowych (phpbb) [[http://​www.phpbb.pl/​]] i otwartych systemów komunikacyjnych ​ (jabber, Miranda)[[http://​www.miranda-im.pl/​]] jako platformy komunikacyjnej dla użytkowników. Zadanie tego typu również nie byłoby proste, ani trywialne, ale praca skupiła by się nie na tworzeniu istniejących funkcjonalności,​ a na połączeniu bardzo dobrych systemów przy pomocy listy użytkowników (mówiąc najbardziej ogólnie), a jak mówi staropolskie przysłowie:​ "Dobry programista tworzy dobry kod, bardzo dobry programista bierze dobry kod i sprawia, że staje się kodem bardzo dobrym"​.  
  
 ====== Sprawozdanie ====== ====== Sprawozdanie ======
pl/miw/2009/miw09_wiki_gwp.1263238360.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:58 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0