To jest stara wersja strony!


Opis

Projekt zakończony

Lukasz Zalewski, zalewik@gmail.com

High-level NXT programming, design tools, XTT applications

Spotkania

Projekt

Regułowe algorytmy sterowania

TriBot Poniższe algorytmy zostały opracowane dla robota mobilnego TriBot. Jest to rozbudowana wersja robota z katalogu zestawu mindstorm: W algorytmach wykorzystano wszystkie użyte sensory (tak jak widać na obrazku: echosonda, mikrofon, czujnik dotyku i sensor natężenia światła).

Wadą powyższych algorytmów jest brak informacji o położeniu. Robot nie ma punktów odniesienia. Nie zna swojej pozycji. Stąd trudno wymagać, by poruszał się w zadanym kierunku nawet po napotkaniu przeszkody. Sytuację tą można poprawić wprowadzając możliwość zapisu pomiarów z czujników.

Algorytmy genetyczne

Można również rozważyć wykorzystanie algorytmów genetycznych do sterowania robotami. Tym zagadnieniem zajmują się już inne uczelnie Southwestern University, Georgetown, TX Bardzo ciekawe zastosowanie algorytmów genetycznych w przypadku robotów zaprezentowano na naukowym zjeździe fundacji Ted. Przedstawiono tam algorytm, który sam generuje sterowanie wiedząc tylko tyle, że ma kilka serwomechanizmów i czujników.

Sprawozdanie

Opisane algorytmy sterowania z internetu

W pierwszej iteracji projektu należało znaleźć możliwie jak najwięcej przykładów sterowania robotami. Niestety, informacji na ten temat jest niewiele. Większość materiału jest nie udokumentowana, cześciej spotykane były wzmianki lub prezentacje sterowania robotami. Ciekawostką jest to, że również inne europejskie uczelnie zajmują się opracowywaniem sterowania, prowadzą laboratoria z MindStormów.

Udokumentowane algorytmy (przykłady) sterowania robotami mobilnymi - z sieci:

Algorytmy - zapis regułowy

W drugiej iteracji należało zastanowić się i zapisać algorytmy sterowania dla wymyślonego robota Mindstorm. Jako robot przyjęto TriBot, który zawiera wszystkie dosŧępne sensory. Przy zapisie regułowym pojawiło się parę niejasności:

  • Czy reguły mają się wykluczać? I jeżeli nie, to wówczas jaki przyjąć sposób ich „odpalania”.
  • Czy mogą zostać użyte więcej niż jedna reguła na raz?

Od tych zasadniczych pytań zależy sposób zapisania reguł. Wydaje się oczywiste, że najlepiej byłoby dążyć do tego by reguły były zupełne i jednocześnie wykluczały się. Jednak taki zapis nie jest prosty. Oraz narzuca pewne wymogi. W projekcie wykorzystano zarówno reguły wykluczające się jak i takie, które są luźne. Przy tych ostatnich przyjęto, że wywoływana jest pierwsza poprawna reguła (zapis ten przypomina Prolog).

Reguły wykluczające się Luźny zapis
+ pewniejszy zapis + brak ograniczeń
+ proste zasady + mniej reguł
- większa ilość reguł - problem z wywolywaniem reguł
- narzucona koncepcja. W niektórych przypadkach utrudnia zapis
Pojedyncze wywołanie Jest to najlepsze sposób wywoływania Prowadzi do formalizacji(szczegułowaści) zapisu, zwiększa ilość reguł
Monitorowanie Nie jest potrzebne Może prowadzić do wywołania więcej niż jedną regułę
Nawroty Są zbędne, niczego nowego nie wprowadzają Najlepsze podejście. Reguły tworzą logiczną ścieżkę przejść

Po przyjęciu sposobu zapisu reguł i przyjęciu mechanizmu ich wywoływania, przystąpiono do ich zapisu. I tu również pojawił się problem. Mianowicie, w przypadku bardziej złożonych algorytmów trudno było wydzielić takie elementy jak:

  • atrybuty
  • akcje
    • zmiana wartości atrybutu
    Czy raz wpisana wartość atrybutu zostaje zachowana do następnej zmiany?
Atrybuty z pamięcią Atrybuty bez pamięci
+ dodatkowa informacja o stanie robota + brak konieczności zapewniania zerowaniana wartości
- należy pamiętać, że wówczas inkrementujemy wartości, np. turn += 45 zamiast turn = 45 + prosty zapis
- konieczność zerowania wartości w celu np. zatrzymania robota po wykonaniu reguły - zerowanie wymusza konieczność ponownego pozyskania informacji o stanie robota
? zerowanie powinno odbywać się albo po wykonaniu reguły, albo przy kolejnym cyklu (metoda „Pojedyncze wykonanie”)

W projekcie przyjęto, że dla reguł atrybuty są wartościami bez pamięci. Podjęto próbę dokonania zapisu wg przykładu z termostatem. Czyli dokonania grupowania atrybutów. Wady i podejścia tego zapistu zostały przedstawione w punkcie XTT.

Prolog - UWAGI

  • algorytmy zostały zapisane przy użyciu przygotowanego API przez Pana Piotra Hołownię. Wszelkie uwagi i spostrzeżenia zostały wymienione z kolegą Piotrem. Uwag było niewiele. Przygotowane funkcje wydają się jak najbardziej poprawne.
  • Na obecnym etapie napotkano problem związany z ewentualną alokacją zmiennych w pamięci. Czy to ma być zwykły assert??

XTT - UWAGI

ARD - UWAGI

  • wydzielanie atrybutów dla algorytmów sterowania nie zawsze jest łatwe. Pojawiają się problemy z rozróżnieniem akcji od atrybutu.
  • również, atrybuty występują w w różnych częściach algortymu. Stąd, relacje pomiędzy atrybutami często są złożone. Przejawie się to choćby w późniejszej realizacji XTT. Czytelność XTT jest słaba.

Program HQED - UWAGI

  • podczas przeciągania połączenia od jednej tabeli do drugiej pojawiają się błędy. A dokładniej linia (connector) nie podąża za kursorem, co uniemożliwią dokonanie poprawnego połączenia tabel
  • obecna wersja programu nie jest jeszcze stabilna. Program zawiesza się np. przy wprowadzaniu danych do tabel.

Materiały

Oprócz wyżej zaprezentowanych materiałów znaleziono:

pl/miw/miw08_mindstormsdesign.1212479771.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:58 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0