To jest stara wersja strony!


Raport Końcowy

1. Wykorzystane narzędzia,instalacja, konfiguracja

PostgreSQL

PosgtgreSQL jest do wolnodostępny system zarządzania bazą danych. Został wykorzystany w celu przechowywanie i swobodnego dostępu do danych. W projekcie został wykorzystany system w wersji 8.4.2.

Instalacja, konfiguracja

Należy pobrać pakietów źródłowe, paczki binarne z strony producenta http://www.postgresql.org/download/. Polecane jest korzystanie z pakietów źródłowych w celu uniknięcia problemu z zależnościami pomiędzy pakietami. Instalację należy przeprowadzić według opisu znajdującego się http://www.postgresql.org/docs/8.4/interactive/install-requirements.html, również znajdują się tam wszystkie wymagane pakiety.

PostGIS

PostGIS dodaje wsparcie do przechowywanie danych geograficznych w obiektowo-relacyjnej bazie danych PostgreSQL . Dodatkowo udostępnia narzędzia ułatwiające manipulację danymi. Jest to zatem GIS (Geographic Information System) służący do przechowywanie, gromadzenia i manipulowania danymi. Został m.in wykorzystany do konstruowania zapytań o przystankach znajdujących w określonym promieniu. Należy pamiętać o wykorzystaniu SRID'u 4326 obowiązującego w Polsce. W projekcie został wykorzystany PostGIS w wersji 1.4.2.

Wymagania
  • PostgreSQL w wersji 8.2 lub wyższej
  • Kompilator gcc
  • gmake lub make
  • Biblioteka w Proj4 reprojection w wersji 4.5 lub wyższej
  • Biblioteka GEOS geometry w wersji 3.0 lub wyższej
Instalacja i konfiguracja
  • Rozpakowanie pobranej paczki
  • Przejście do powstałego katalogu wykonanie poleceń konfiguracyjnych ./configure, make, make comments, make check w celu sprawdzenia poprawności
  • Instalajca PostGIS poleceniem make install
  • Aktywowanie języka PL/pgSQL polecenie createlang plpgsql [yourdatabase]
  • Załadownie funkcji i obiektów PostGIS psql -d [yourdatabase] -f postgis.sql znajdujących się w [prefix]/share/contrib
  • Załadowanie funkcji przydatnych do manipulowania współrzędnymi pomiędzy systemami psql -d [yourdatabase] -f spatial_ref_sys.sql
  • Załadowanie podpowiedzi do PostGIS psql -d [yourdatabase] -f postgis_comments.sql

Python

Php

Jest to język skryptowy działający po stronie serwera służący do dynamicznego generowania stron internetowych. W projekcie został wykorzystany jako „pośrednik” do interakcji pomiędzy klientem a bazą danych. Wykorzystano Php w wersji 5.32. Pakiet można pobrać z strony http://www.php.net/downloads.php. Istnieje możliwość skorzystania z XAMPP który zawiera Php, Apache, Perl. Przydatny do testowania aplikacji.

JavaScript

JavaScript obiektowy język skryptowy stworzony do zapewniania interaktywności pomiędzy klientem a aplikacją. W aplikacji wykorzystano framework Jquery, który należy dołączyć do aplikacji. Dostępny jest pod adresem http://docs.jquery.com/Downloading_jQuery. Do pozyskiwania informacji z serwera bez przeładowywania strony wykorzystano technologię AJAX i JSON. W projekcie wykorzystano także API do GoogleMaps w wersji V.3 dostępne na stronie producenta http://code.google.com/apis/maps/documentation/v3/

HTML

Pozwala opisać strukturę informacji zawartych na stronie ( prezentacja wyników).

CSS

Pozwala sformatować informację zawarte na stronie ( prezentacja wyników).

2. Pozyskiwanie danych

Automatyczne

Ręczne wprowadzanie

Więcej informacji o ręcznym wprowadzeniu danych w punkcie 3.

3.Interfejs do prezentacji i obsługi danych w oparciu o diagramy FHF, DFD, STD

Interfejs użytkownika

Umożliwia użytkownikowi wyszukiwanie przystanków po wprowadzeniu części nazwy (opcja domyślna). Kolejną opcją jest wyszukiwanie przystanków znajdujących się w określonym promieniu. Odbywa się to po wybraniu opcji Przystanki w okolicy. Użytkownik klika na mapę w celu wybrania środka okręgu. Następnie należy wprowadzić promień poszukiwaniach. Jednostka długości to metr. Jeżeli powyższe zapytania dały wynik pozytywny to użytkownik po kliknięciu w odnośnik ma możliwość edycji danego przystanku. Ostatnia opcja to pokazanie trasy danej linii. Na mapie zaznaczana jest trasa komunikacyjna wraz z istniejącymi przystankami.

Edycja przystanku


Edycja istniejącego przystanku (rys. poniżej). Użytkownikowi po wybraniu przystanku do edycji wyświetlany jest formularz w celu skorygowania wiadomości w bazie danych. Zmiany wprowadzone przez użytkownika muszą zostać zaakceptowane przez administratora. Współrzędne przystanku można poprawić klikając na mapę w miejsce nowego położenia, informacja o długości i szerokości geograficznej jest automatycznie uaktualniana w polu formularza.


Interfejs administratora

Administrator docelowo ma mieć możliwość importu i eksportu danych . Po kliknięciu zakładki dodaj przystanek, pojawia się formularz dzięki któremu możliwe jest dodanie nowego przystanku do bazy danych. Zmiany zapisywane są od razu. Z kolei w dziale sugestie użytkowników istnieje możliwość zaakceptowania zmian proponowanych przez użytkowników. W tym celu należy zaznaczyć odpowiednie sugestie, a następnie wysłać zapytanie do serwera (rys. poniżej).

Aplikacja służąca dodawaniu nowych linii komunikacyjnych

Celem aplikacji jest umożliwienie użytkownikowi w prosty sposób dodawanie nowych linii. Sposób obsługi jest następujący. Administrator wybiera z rozwijanej listy interesujący przystanek następnie naciska przycisk Dodaj. Przystanek pojawia się na liście przystanków danej linii. Jeżeli istnieje niepewność gdzie znajduje się przystanek należy nacisnąć przycisk Pokaz. Po zaznaczenie przystanków z drugiej listy można je usunąć naciskając przycisk Usun. Po skończonej edycji należy wysłać formularz do serwera.

Aplikacja służąca dodawaniu tras linii komunikacyjnych

4. Wdrożenie i utrzymanie

5. Napotkane problemy

6. Wnioski

7. Rozwój

8. Żrodło

pl/dydaktyka/sbd/2009/projekty/mpk-gis/raport_koncowy.1267752348.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:55 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0