Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
pl:dydaktyka:semweb:2014:projects:semmap-usecase [2014/12/24 14:00]
eis
pl:dydaktyka:semweb:2014:projects:semmap-usecase [2019/06/27 15:50] (aktualna)
Linia 259: Linia 259:
  
 Jest to wynik również zgodny z wynikiem otrzymanym z Twinkle. Dzięki temu ontologia zyskała dostęp w postaci SPARQL przez HTTP. Jest to wynik również zgodny z wynikiem otrzymanym z Twinkle. Dzięki temu ontologia zyskała dostęp w postaci SPARQL przez HTTP.
 +
 +==== Aplikacja mobilna ====
 +
 +Aplikacja mobilna komunikuje się z serwerem Fuseki za pomocą zamieszczonych kwerend SPARQL, uzupełnianych o rzeczywiste dane, przekazywanych jako parametry w [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Query_string|query string]]. Kwerendy budowane są za pomocą biblioteki [[https://​bitbucket.org/​rehei/​sparql-java|sparql-java]],​ danymi uzupełnianymi są w przypadku pierwszej kwerendy uuid, major i minor rzeczywistego beacona, a przypadku drugiej kwerendy tag. 
 +
 +Beacon wejściowym jest wybierany z listy dostępnych beaconów na podstawie RSSI - beacon o największej sile sygnału jest uznawany za najbliższy i podawany na wejście algorytmu. Odpowiedź serwera w postaci JSONa jest odczytywana ze strumienia i parsowana za pomocą klas z pakietu org.json dostępnego w API Androida. Na podstawie przeparsowanej odpowiedzi tworzona jest lista "​podobnych"​ beaconów.
 +
 +W warstwie prezentacji aplikacji najważniejszym elementem jest mapa. Mapy tworzone i wyświetlane są przy pomocy biblioteki [[https://​bitbucket.org/​sbobek/​micromap|micromap]]. Wstępnie beacon najbliższy jest oznaczany na mapie większą, wyboldowaną czcionką a beacony "​podobne"​ tą samą, większą czcionką ale nie wyboldowaną.
 +
 +Prosty scenariusz wykorzystania rozwiązania można zobaczyć na nagraniu z aplikacji - {{:​pl:​dydaktyka:​semweb:​2014:​projects:​semmap_usecase1.zip|}}. Wyświetlona mapka przedstawia pokój realizatora projektu, eksperyment był wykonywany w pobliżu lewego górnego rogu mapki. Na początku nagrania wyświetlone są dane beaconów (uuid, major i minor), które można porównać z zamieszczoną ontologią. Następnie wykorzystana jest funkcja znajdowania najbliższego beacona, beacon znajdujący się w górze mapki zostaje poprawnie wybrany jako najbliższy i zaznaczony większą, wyboldowaną czcionką. Na koniec wykorzystana jest funkcja znajdowania beaconów "​podobnych"​ - pierwsza kwerenda zostaje uzupełniona danymi najbliższego beacona, następuje komunikacja z serwerem, zwrócona zostaje jednoelementowa lista tagów zawierająca element "​antique",​ druga kwerenda zostaje uzupełniona tagiem "​antique",​ następuje komunikacja z serwerem, zwrócona zostaje dwuelementowa lista beaconów z której usunięty zostaje beacon wejściowy, pozostały beacon zostaje zaznaczony większą, niewyboldowaną czcionką.
 +
 +Aktualnie zaimplementowany i przedstawiony na nagraniu sposób wykorzystania rozwiązania i wyświetlania beaconów na mapie jest jedynie wstępną propozycją,​ przydatną do zaprezentowania działania rozwiązania. Jest to jednak sposób mało praktyczny i mało atrakcyjny wizualnie, w ramach propozycji dalszych prac zaproponować można usprawnienie warstwy prezentacyjnej i UX rozwiązania.
  
 ===== Sprawozdanie ===== ===== Sprawozdanie =====
  
-===== Materiały =====+Projekt Gradle pluginu aware-beacons-v2 (branch semweb) - {{:​pl:​dydaktyka:​semweb:​2014:​projects:​aware-beacons-semweb.zip|}}
  
 +===== Materiały =====
pl/dydaktyka/semweb/2014/projects/semmap-usecase.1419426034.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:55 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0