Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
pl:dydaktyka:ztb:2011:projekty:calcom:raport_koncowy [2011/06/20 16:59]
ztb2011
pl:dydaktyka:ztb:2011:projekty:calcom:raport_koncowy [2019/06/27 15:50] (aktualna)
Linia 387: Linia 387:
        
 ====-. Opracowanie doświadczeń wynikających z realizacji projektu ==== ====-. Opracowanie doświadczeń wynikających z realizacji projektu ====
 +Jednym z podstawowych doświadczeń,​ jakie udało zdobyć, jest szacowanie ilości czasu poświęconego na realizację projektu i zapoznanie się z technologiami wykorzystywanymi w projekcie.
 +W przypadku technologii nie znanych jeszcze zachodzi potrzeba poświęcenia dużej ilości czasu na naukę oraz sposób uruchomienia i konfiguracji,​ jak również, na późniejsze poszukiwanie błędów w stworzonej aplikacji.
 +
 +Zastosowana technologia aplikacji internetowej opartej na języku J2EE wymusza wykorzystanie serwera aplikacji. W przypadku realizowanego projektu zdecydowano się na serwer JBoss. Jednak w przypadku próby umieszczenia aplikacji w internecie pojawił się problem dostępności darmowych serwerów oferujących serwery aplikacji JBoss. Najtańszy serwer, jaki udało się znaleźć wymagał miesięcznego pokrycia kosztów utrzymania w wysokości 4$ i oferował współdzieloną wirtualną maszynę Javy. Realizując projekt np. w języku PHP zaistniały problem udało by się uniknąć.
 +
 +Wykorzystując mechanizm mapowania obiektowo-relacyjnego w sposób znaczący udało się ułatwić obsługę pobierania i uaktualniania danych znajdujących się w bazie danych. Nie obyło się jednak bez problemów. W przypadku, gdy główna klasa A zawiera listę obiektów klasy B, to podczas dodania nowego obiektu do tej listy i zapisaniu obiektu klasy A w bazie, obiekty listy nie są automatycznie wczytywane ponownie (odświeżane),​ co stanowi problem w przypadku, gdy klucze główne nadawane są automatycznie przez bazę danych, a w programie istnieje potrzeba odwołania się do klucza głównego nowo utworzonego obiektu klasy B. Problem ten rozwiązano przez ponowne wczytanie obiektu klasy A.
 +
 +Dodatkowym problemem okazało się użycie frameworka richfaces. Większość interakcji miedzy aplikacja a generowaną stroną WWW odbywa się za pośrednictwem AJAXa, co wymusza konieczność odpowiedniego projektowania formularzy oraz elementów dynamicznie zmieniających się.
 +
 ====-. Wykaz literatury, załączniki ==== ====-. Wykaz literatury, załączniki ====
- +   * [[http://​www.jboss.org/​]] 
 +   * [[http://​docs.jboss.org/​hibernate/​core/​3.6/​javadocs/​]] 
 +   * [[http://​docs.jboss.org/​hibernate/​core/​3.6/​quickstart/​en-US/​html/​]] 
 +   * [[http://​docs.jboss.org/​hibernate/​core/​3.6/​reference/​en-US/​html/​]] 
 +   * [[http://​download.oracle.com/​javaee/​6/​tutorial/​doc/​index.html]] 
 +   * [[http://​docs.jboss.org/​richfaces/​latest_4_0_X/​Developer_Guide/​en-US/​html/​]] 
 +   * [[http://​richfaces-showcase.appspot.com/​]] 
pl/dydaktyka/ztb/2011/projekty/calcom/raport_koncowy.1308581987.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:57 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0