Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
pl:mindstorms:studenci:przedmioty:jsi:jsi2008:jsi20090121-11b [2009/01/25 14:00]
jsi08
pl:mindstorms:studenci:przedmioty:jsi:jsi2008:jsi20090121-11b [2009/01/25 14:06]
jsi08
Linia 5: Linia 5:
 ===== Algorytm ===== ===== Algorytm =====
  
-Postanowiliśmy przygotować "​Więźnia"​ do ucieczki z więzienia. Po krótce, Jasio miał jeździć po ograniczonym czarną linią terenie, aż nie znajdzie "​czerwonego klucza"​. Po jego znalezieniu,​ miał za zadanie zwiewać, gdzie pieprz rośnie. Problemem okazał się fakt, że nie mieliśmy na planszy dostępu do koloru czerwonego, ale poradziliśmy sobie z problemem.+Postanowiliśmy przygotować "​Więźnia"​ do ucieczki z więzienia. Po krótce, Jasio miał jeździć po ograniczonym czarną linią terenie, aż nie znajdzie "​czerwonego klucza"​. Po jego znalezieniu,​ miał za zadanie zwiewać, gdzie pieprz rośnie. Problemem okazał się fakt, że nie mieliśmy na planszy ​bezpośredniego ​dostępu do koloru czerwonego ​i nie mogliśmy przetestować ostatecznie algorytmu.
  
 Dodatkowo postanowiliśmy jako urozmaicenie dołożyć, "​kręciołę",​ czyli kręcenie się wokół siebie Jasia, ze szczęścia po ucieczce. Jasio zaczynał tańczyć na klaśnięcie. Dodatkowo postanowiliśmy jako urozmaicenie dołożyć, "​kręciołę",​ czyli kręcenie się wokół siebie Jasia, ze szczęścia po ucieczce. Jasio zaczynał tańczyć na klaśnięcie.
Linia 57: Linia 57:
  Value>​90.  Value>​90.
 </​code>​ </​code>​
 +
 +Jak widać powyżej, kod nie był złożony. Należy tutaj podkreślić ewidentną zaletę środowiska jakim jest prolog. Zbudowanie takiego algorytmu w tradycyjnym języku programowania mogłoby zdecydowanie przekroczyć ograniczenia czasowe laboratoriów i pewnie wielokrotnie przewyższyć długością i nieczytelnością kod w prologu.
  
 ====== Problemy ====== ====== Problemy ======
Linia 68: Linia 70:
 3 threads wouldn'​t die 3 threads wouldn'​t die
 </​code>​ </​code>​
-Najwyraźniej wątki, stworzone dla konkretnych czujników, nie były kończone, po skorzystaniu z wyłącznika dotykowego, który też działał na osobnym wątku. Po ponownym włączeniu "​xpce"​ nie zakończone wątki ciągle działały i powodowały ​nie przewidziane ​rezultaty. ​+Najwyraźniej wątki, stworzone dla konkretnych czujników, nie były kończone, po skorzystaniu z wyłącznika dotykowego, który też działał na osobnym wątku. Po ponownym włączeniu "​xpce"​ nie zakończone wątki ciągle działały i powodowały ​nieprzewidziane ​rezultaty. ​
  
  
Linia 74: Linia 76:
  
  
-Ponadto, jak widać powyżej, musieliśmy się zmagać z niesfornością robotów.. i ich operatorów.+Ponadto, jak widać powyżej, musieliśmy się zmagać z niesfornością robotów.. i ich operatorów ​;-)
  
 ====== Usprawnienia ====== ====== Usprawnienia ======
 Dość dużą trudność sprawiło nam ustalenie wartości czerni i czerwieni, dla sensora świetlnego. Można by zaszyć w bibliotece plnxt stałe odpowiadające za te kolory, bądź wprost triggery odpowiadające za ich detekcje. Ostatecznie dopisanie w dokumentacji zakresów dla poszczególnych kolorów. ​ Dość dużą trudność sprawiło nam ustalenie wartości czerni i czerwieni, dla sensora świetlnego. Można by zaszyć w bibliotece plnxt stałe odpowiadające za te kolory, bądź wprost triggery odpowiadające za ich detekcje. Ostatecznie dopisanie w dokumentacji zakresów dla poszczególnych kolorów. ​
pl/mindstorms/studenci/przedmioty/jsi/jsi2008/jsi20090121-11b.txt · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:50 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0