Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

pl:mindstorms:studenci:przedmioty:jsi:jsi2008:jsi20090121-11c [2009/01/26 10:09]
jsi08
pl:mindstorms:studenci:przedmioty:jsi:jsi2008:jsi20090121-11c [2019/06/27 15:50]
Linia 1: Linia 1:
-=== Laboratorium 5 === 
----- 
-=== Prezentacja robota: === 
- 
-Na ostatnich zajęciach współpracowaliśmy z Bolkiem. Wyglądał on podobnie jak jego poprzednicy,​ różnił się tylko tym że dodatkowo miał wbudowany czujnik światła, dzięki któremu wiedział po jakim kolorze się porusza no i był w sumie trochę bardziej przerażający 8-). Dodatkowo mieliśmy dostępną planszę na której była przestrzeń ograniczona czarną linią oraz kilka innych elementów, między innymi czerwone koło oznaczające klucz do wyjścia z zamkniętego obszaru. 
- 
-**Zdjęcia Bolka:** 
- 
-{{:​pl:​mindstorms:​studenci:​przedmioty:​jsi:​jsi2008:​bolo_1.jpg|}}{{:​pl:​mindstorms:​studenci:​przedmioty:​jsi:​jsi2008:​bolo_2.jpg|}}{{:​pl:​mindstorms:​studenci:​przedmioty:​jsi:​jsi2008:​bolo3.jpg|}} 
- 
----- 
- 
-=== Projektowanie algorytmów:​ === 
- 
-Na dzisiejszych zajęciach po raz drugi projektowaliśmy algorytmy przy wykorzystaniu interfejsu programistycznego PLNXT. Tym razem do labolatorium dołączona była dodatkowa instrukcja o triggerach i timerach, przy wykorzystaniu których można pisać o algorytmy dużo bardziej zaawansowane niż na poprzednich zajęciach. W tym tygodniu nie mieliśmy żadnych problemów jeśli chodzi o połączenie i komunikację z Bolkiem więc od razu wzięliśmy się za pisanie algorytmu. 
- 
-**Algorytm** ​ 
- 
-Do wyboru mieliśmy kilka algorytmów takich jak: "​więzień",​ "​sprzątacz",​ "​śledzenie linii",​ "co przybyło?"​. Postanowiliśmy wybrać algorytm "​więzień",​ który polegał na zatrzymaniu Bolka w obrębie czarnej linii do póki nie odnajdzie klucza którym było pole oznaczone kolorem czerwonym. Po zdobyciu klucza Bolek mógł zwiać z więzienia. 
- 
-<code prolog> 
-:​-consult('​plnxt.pl'​). 
-  
-start:- 
- nxt_open, 
- nxt_light_LED(activate,​force),​ 
- go_on_buddy. 
-  
-go_on_buddy:​- 
- nxt_go(200),​ 
- trigger_create(_,​linia,​[nxt_stop,​wycofaj]),​ 
- trigger_create(_,​klucz,​[nxt_stop,​wyjedz]). 
-  
-wycofaj:- 
- nxt_go_cm(-200,​20),​ 
- nxt_rotate(200,​90),​ 
- go_on_buddy. 
-  
-wyjedz:- 
- nxt_go_cm(900,​ 100). 
-  ​ 
-linia:-  
- nxt_light(Value,​force),​ 
- Value<​30. 
-  
-klucz:- 
- nxt_light(Value,​force),​ 
- Value>​55,​ 
- Value<​60. 
-</​code>​ 
- 
-Plik algorytmu: {{:​pl:​mindstorms:​studenci:​przedmioty:​jsi:​jsi2008:​wiezien.pl|}} 
- 
----- 
- 
-=== Integracja i testowanie: === 
- 
-Po stworzeniu algorytmów rozpoczęliśmy ich testowanie. Najpierw jednak postanowiliśmy przetestować czujniki jakie Bolek posiadał. Czujnik ultradźwiękowy spisywał się znakomicie, lecz jeśli chodzi o czujnik światła to z tym mieliśmy niestety nie małe problemy. 
----- 
- 
-=== Problemy: === 
- 
-  * Przy testowaniu czujnika światła mieliśmy dziwny problem. Czujnik się uruchamiał co sygnalizował zapaleniem diody, natomiast nie chciał nam rozpoznawać kolorów. Czasami czujnik wykrywał kolor który chcieliśmy a czasami po prostu tak jak by nie reagował na żaden z kolorów. 
- 
----- 
- 
-=== Wnioski: === 
- 
-  * Przy wykorzystaniu nowo poznanych poleceń z API PLNXT można tworzyć o wiele bardziej zaawansowane algorytmy w których można wprowadzić ograniczenia czasowe oraz bardziej złożone operacje przy wykorzystywaniu triggerów. 
- 
----- 
- 
-=== Propozycje rozszerzenia wiki: === 
- 
-  * Proponujemy wzbogacenie wiki o lepszy opis do niektórych funkcji z API PLNXT zwłaszcza tych dotyczących triggerów i wykorzystania czujników oraz dodanie przykładów wykorzystania tych funkcji w różnego rodzaju algorytmach. 
-  * Na pewno przydał by się dokładny opis wartości które reprezentują dany kolor w funkcji nxt_light/​2. Jest to całkowicie nieintuicyjne i nie wiadomo nawet w jakich przedziałach dany kolor się znajduje. Przeprowadzane w tym kierunku doświadczenia są bardzo czasochłonne. 
  
pl/mindstorms/studenci/przedmioty/jsi/jsi2008/jsi20090121-11c.txt · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:50 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0