SPRAWOZDANIE

  • Autorzy: Agnieszka Dąbal, Magdalena Ślósarz, Alicja Krzempek
  • Robot:Dyzio
  • Data laboratoriów:16.01.2011 oraz 23.01.2011

Laboratorium nr 2:

Po zapoznaniu się z celem i opisem 2 laboratorium, przystąpiłyśmy do podłączenia zbudowanego przez jedna z wcześniejszych grup robota do komputera za pomocą kabla USB. Zgodnie postanowiłyśmy, że wykonamy zaproponowany w opisie lab algorytm „patrol”. Już wkrótce, mimo nieznacznych problemów, zdołałyśmy poruszyć naszego robota i wstawić cały algorytm do pętli, dzięki której robot mógł powtarzać swój ruch nieskończoną ilość razy. Przetestowałyśmy działanie naszego podopiecznego, który na całe szczęście poruszał się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Dzięki sensorowi ultradźwięku robot reagował na odległość mniejszą niż 20 centymetrów, zatrzymując się a następnie cofając, po czym wykrzykiwał głośne hurra!!!

Laboratorium nr 3:

Podobnie jak na poprzednich laboratoriach, rozpoczęłyśmy od zapoznania się z celem i opisem zajęć 3. Miałyśmy już skonstruowanego wcześniej robota, który miał z przodu ramiona służące do chwytania różnych obiektów, poruszane za pomocą silniczka. Niestety już na początku pojawiły się problemy gdyż robot był zdekompletowany- brakowało mu zębatki wprawiającej w ruch jedno z ramion. Dodatkowo w zestawie elementów Lego Mindstorms brakowało odpowiedniej części , dlatego też musiałyśmy wykazać się niezwykłą kreatywnością i zastąpić ten element innym rodzajem zębatki. Następnie przystąpiłyśmy do podłączenia robota za pomocą kabla USB do komputera i przetestowania czy jego udoskonalona wersja może cokolwiek uchwycić. Z przykrością muszę stwierdzić że mimo iż mechanizm działał, to nasz „podopieczny” nie dał rady chwycić piłeczki dołączonej do zestawu Lego Mindstorms.Wobec tego faktu niemożliwe stało się wykonanie jakiegokolwiek z zaproponowanych algorytmów przewidzianych na 3 laboratoria, w związku z czym postanowiłyśmy zaprogramować go tak, by cofał się i skręcał, gdy jego sensor ultradźwięku wykryje odległość większą niż 10 centymetrów od podłoża.

Wnioski i spostrzeżenia:

Uważam że mimo nieznacznych problemów, i nielicznych momentów kiedy nie wiedziałyśmy co zrobić, laboratoria pozwoliły nam choć częściowo zapoznać się z zasadami konstrukcji i budowy robotów. Nasza praca przebiegała raczej sprawnie, i generowała na ogół pożądane efekty.

pl/dydaktyka/wdk/2010/sprawozdania/kog20110124-17c.txt · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:50 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0