To jest stara wersja strony!


RDF (Resource Description Framework) jest podstawowym językiem używanym do zapisu informacji w Sieci Semantycznej i przeznaczonym do przetwarzania maszynowego. W dosłownym tłumaczeniu jest środowiskiem do opisu zasobów (jako zasób rozumiemy: dowolny obiekt znajdujący się w sieci, pojęcia abstrakcyjne, relacje i obiekty fizyczne). Do opisu zasobów używa się tzw. stwierdzeń (ang. statements), które składają się z podmiotu, orzeczenia oraz obiektu. W RDF podmiot stanowi opisywany zasób, predykat określa jaka jego własność jest opisywana, zaś obiekt stanowi wartość tej własności. Podstawowym mechanizmem wykorzystywanym przez RDF do identyfikacji podmiotu, predykatu i obiektu jest URI. RDF stanowi model lub bazę danych, która jest reprezentowana w formie grafu. RDF/XML jest językiem XML-a, który może być użyty do reprezentacji danych RDF.

Jednakże, RDF nie obsługuje negacji oraz reguł. Jest to jego wada gdyż system reprezentowania wiedzy potrzebuje dwóch rodzajów negacji, mianowicie słabej negacji ~ (ang. weak negation) wyrażającej nieprawdę oraz silnej negacji (ang. strong negation) wyrażającej jednoznacznie nieprawdziwe informacje lub błędność. Aby sobie z tym poradzić rozpoczęto prace nad nowym językiem Extended RDF oznaczonym jako ERDF (obecnie w wersji 0.1). Język ten jest rozszerzeniem RDF'a o wyżej wspomniane negacje oraz reguły. W opisie tym skupię sie tylko na kwestiach związanych z rozszerzeniem RDF'a o możliwość zapisywania reguł gdyż to jest tematem projektu.

Będę się również posługiwał składnia XML:

Składnia reguł ERDF (ang.abstract syntax of ERDF Rules) zdefiniowana jest za pomocą poniższego diagramu (Rys.1). Reguły ERDF przybierają formę D ← A1,…,An, gdzie D jest opisem ERDF (ang.ERDF description) z możliwością negacji natomiast A1,…,An są atomami ERDF.

:pl:miw:miw08_hml_rules:erdf.gif

Rys.1 ERDF-Rule Meta-Model

Termy ERDF są referencjami URI, identyfikatorami, zmiennymi lub literałami. Są one wyrażane na dwa sposoby, zależnie od ich występowania jako subject expression (z atrybutem erdf:about) lub jako value expression (rdf:resource, rdf:nodeID lub erdf:variable).

Opisy ERDF są zapisywane jako elementy z atrybutem erdf:Description. Każdy opis zawiera niepustą listę własności (mogą to być również negacje). Na przykład: Gerd knows Adrian, has some topic interest, but is not interested in the topic 'motor sports' zapiszemy następująco:

<erdf:Description erdf:about="#Gerd">
    <foaf:knows rdf:resource="#Adrian"/>
    <foaf:topic_interest rdf:nodeID="x"/>
    <foaf:topic_interest erdf:negationMode="Sneg"
                        rdf:resource="urn:topics:motor_sports"/>
</erdf:Description>

Inny przykład; suma w ERDF:

<erdf:DatatypePredicateAtom erdf:predicate="swrlb:add">
    <erdf:Variable> ?sum </erdf:Variable>
    <rdfs:Literal rdf:datatype="xs:int"> 40 </rdfs:Literal>
    <rdfs:Literal rdf:datatype="xs:int"> 40 </rdfs:Literal>
</erdf:Description>

Po to by wyrazić reguły ERDF za pomocą XML używamy języka reguł R2ML (REWERSE Rule Markup Language). Warto zauważyć że istnieje tutaj możliwość identyfikacji reguł poprzez nadawanie im ID. Przykład takiej reguły zamieszczam poniżej:

<r2ml:DerivationRule r2ml:ruleID="R1">
    <r2ml:conditions>
           <erdf:Description erdf:about="...">
                ...
           </erdf:Description> 
    </r2ml:conditions>
    <r2ml:conclusion>
           <erdf:Description erdf:about="...">
                ...
           </erdf:Description> 
    </r2ml:conclusion>
</r2ml:DerivationRule>

Aby można było użyć RDF’a do przedstawiania reguł potrzebna jest wiedza jak zapisywać typowe dla nich elementy. Przykładowo w RDF ver. ??:

  • wartosc logiczna: B
 
  • stałe argumenty: 20
 
  • suma: n+1
 
  • różnica: n-1
 
  • równość: (wyr_1) = (wartosc)
 
  • nierówność: n > 0
 
  • nierówność: n ⇐ 1
 
  • suma logiczna : (wyr_1) and (wyr_2)
 
  • warunek if : (conclusion) if (conditions)
 
  • funkcje: fun_name(B)
 

RDF nie dostarcza środków do negacji (NOT) czy alternatywy (OR).

Teraz możemy spróbować zapisać nasz przykład (Jeżeli dzień=poniedziałek wtedy temp=20st) za pomocą RDF. Przedstawmy go w postaci:

	temp = 20    if    day = monday

wówczas w RDF zapis bedzie wyglądał następująco:

 

Powrót

pl/miw/miw08_hml_rules/rdf.1209846168.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:59 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0