Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
pl:dydaktyka:piw:2010:sprawozdania:piw20100519-17b [2010/05/25 19:49]
piw10
pl:dydaktyka:piw:2010:sprawozdania:piw20100519-17b [2019/06/27 15:50] (aktualna)
Linia 11: Linia 11:
  
 ===== Rozgrzewka ===== ===== Rozgrzewka =====
-Problemami ​nie wykonania zadań z poprzednich zajęć były problemy z połączeniem się z robotem. Tym razem robot był dla nas bardziej łaskawy, więc bez problemów zaimplementowaliśmy algorytm 1:+Powodami ​nie wykonania zadań z poprzednich zajęć były problemy z połączeniem się z robotem. Tym razem robot był dla nas bardziej łaskawy, więc bez problemów zaimplementowaliśmy algorytm 1:
  
 <code prolog> <code prolog>
Linia 37: Linia 37:
 </​code>​ </​code>​
  
-Efekt był taki jakiego oczekiwaliśmy,​ co przetestowaliśmy kilkakrotnie,​ na załączonej macie. ​|A tak wyglądał rezulatat czy coś tam :P(wrzuć zdj)|+Próg wartości oświetlenia dobraliśmy empirycznie. 
 +Efekt był taki jakiego oczekiwaliśmy,​ co przetestowaliśmy kilkakrotnie,​ na załączonej macie. 
 + 
 +{{:pl:​dydaktyka:​piw:​2010:​sprawozdania:​20100519_003b.jpg|}} 
 Algorytm 2 był nieco bardziej rozbudowany,​ jednak nie oznaczało to dla nas, że był trudniejszy:​ Algorytm 2 był nieco bardziej rozbudowany,​ jednak nie oznaczało to dla nas, że był trudniejszy:​
  
Linia 77: Linia 81:
 Franek poruszał się po czarnej linii, a gdy napotkał przeszkodę,​ wydał dźwięk zatrzymując się. Po zwolnieniu blokady robot grzecznie ruszył do przodu tak jak poprzednio. Franek poruszał się po czarnej linii, a gdy napotkał przeszkodę,​ wydał dźwięk zatrzymując się. Po zwolnieniu blokady robot grzecznie ruszył do przodu tak jak poprzednio.
  
-===== Panikarz ​=====+===== Klask klask ===== 
 + 
 +Spośród algorytmów jako pierwszy wybraliśmy "​Panikarza"​. Potrzebne sensory Franek już posiadał, więc przystąpiliśmy do napisania algorytmu. Prace robiliśmy etapami, dodając każdorazowo kolejną akcje robota.
  
 <code prolog> <code prolog>
Linia 105: Linia 111:
  nxt_stop.  nxt_stop.
 </​code>​ </​code>​
 +
 +Franek poruszał się powoli i po każdym klaśnięciu odwracał się, następnie zwiększyliśmy jego prędkość "​uciekania"​. Wyniki uznaliśmy za zadowalające,​ jednak czas nie pozwolił nam dokończyć całkowicie danego algorytmu.
 +
 +===== Spostrzeżenia i wnioski =====
 +
 +  * Pomimo poprawnego łączenia się z robotem poprzez bluetooth teoretycznie nie nawiązaliśmy połączenia (kolejne komunikaty konsoli o zajętości zasobu)jednak praktyka okazała się inna - komunikacja działała poprawnie, czym byliśmy miło zaskoczeni :)
 +
 +  * Zdarzało się, że środowisko się zawieszało przy użyciu prostych komend. Na szczęście wystarczało wówczas "​zabić"​ proces konsoli Prologa i uruchomić ją ponownie. Wydaje nam się, że wywołanie tylko raz predykatu nxt_open, a nie za każdym uruchomieniem pary nxt_open / nxt_close rozwiązuje problem.
 +
 +  * Predykat write wywołany w wątku działania robota niestety nie wypisuje od razu na ekran (zapewne buforuje gdzieś wewnętrznie),​ a szkoda, gdyż na pewno byłoby łatwiej z tym śledzić przebieg programu.
 +
pl/dydaktyka/piw/2010/sprawozdania/piw20100519-17b.1274809762.txt.gz · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:54 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0